برچسب: AMD

1 دقیقه زمان مطالعه

AMD مشخصات Radeon RX 9050 با ۴ گیگابایت حافظه را تأیید کرد؛ همراه با باس ۶۴ بیتی و Infinity Cache نصف‌شده

AMD مشخصات Radeon RX 9050 با ۴ گیگابایت حافظه را تأیید کرد؛ همراه با باس ۶۴ بیتی و Infinity Cache نصف‌شدهAMD سرانجام صفحه رسمی یکی از جدیدترین کارت‌های گرافیک RDNA 4 خود را منتشر کرد. این شرکت اخیراً ضعیف‌ترین کارت گرافیک سری RX 9000 بر پایه معماری RDNA 4 را با نام Radeon RX 9050 معرفی کرده است. این کارت در دو نسخه عرضه می‌شود؛ مدل اول RX 9050 با ۸ گیگابایت حافظه و مدل دوم Radeon RX 9050 با ۴ گیگابایت حافظه است. با وجود اینکه هر دو مدل نام یکسانی دارند، پیکربندی حافظه آن‌ها تفاوت قابل‌توجهی با یکدیگر دارد. مدل RX 9050 4GB مانند نسخه ۸ گیگابایتی همچنان از ۱۶ واحد محاسباتی (Compute Unit) و ۱۰۲۴ پردازنده جریانی (Stream Processor) بهره می‌برد، اما تفاوت اصلی میان نسخه‌های ۴ و ۸ گیگابایتی به پیکربندی حافظه آن‌ها مربوط می‌شود. صفحه رسمی RX 9050 4GB اکنون در وب‌سایت AMD.com در دسترس قرار گرفته است؛ این اتفاق پس از آن رخ داد که AMD با انتشار درایور Adrenalin Edition 26.8.1، به‌صورت رسمی پشتیبانی از این کارت گرافیک را به درایورهای خود اضافه کرد. اکنون که صفحه محصول در دسترس قرار گرفته، مشخص شده است که AMD پیکربندی حافظه نسخه ۴ گیگابایتی را به شکل قابل‌توجهی محدود کرده است. این کارت تنها از ۴ گیگابایت حافظه GDDR6 استفاده می‌کند و این حافظه از طریق یک باس ۶۴ بیتی به پردازنده گرافیکی متصل شده است. این درحالی است که نسخه ۸ گیگابایتی از باس حافظه ۱۲۸ بیتی بهره می‌برد. درنتیجه، پهنای باند حافظه RX 9050 4GB به تنها ۱۴۴ گیگابایت‌برثانیه می‌رسد، درحالی‌که نسخه ۸ گیگابایتی پهنای باند ۲۸۸ گیگابایت‌برثانیه را ارائه می‌دهد. AMD علاوه‌بر کاهش ظرفیت و پهنای باند حافظه، مقدار Infinity Cache این کارت را نیز نصف کرده است. نسخه ۸ گیگابایتی RX 9050 به ۳۲ مگابایت Infinity Cache مجهز است، اما AMD این مقدار را در نسخه ۴ گیگابایتی به تنها ۱۶ مگابایت کاهش داده است. این کاهش باعث می‌شود کارت گرافیک برای دسترسی به داده‌ها وابستگی بیشتری به باس حافظه فیزیکی داشته باشد و در نتیجه، عملکرد آن کاهش پیدا کند. از طرف دیگر، ۴ گیگابایت حافظه گرافیکی برای بسیاری از بازی‌های مدرن ظرفیت پایینی محسوب می‌شود و انتظار می‌رود RX 9050 4GB در رزولوشن‌های بالاتر عملکرد ضعیف‌تری داشته باشد. بااین‌حال، باید توجه داشت که RX 9050 4GB صرفاً برای سیستم‌های OEM عرضه می‌شود و نسخه‌ای اختصاصی برای تولیدکنندگان کامپیوترهای آماده خواهد بود. در مقابل، مدل ۸ گیگابایتی RX 9050 در برخی مناطق به‌عنوان یک کارت گرافیک مستقل در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

مدیر 2 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

AMD پردازنده‌های رایزن 7 449 و رایزن 5 439 را بدون NPU معرفی کرد

AMD پردازنده‌های رایزن 7 449 و رایزن 5 439 را بدون NPU معرفی کرد شرکت AMD درحال عرضه دو واحد پردازش سریع (APU) میان‌رده به نام‌های Ryzen 7 449 و Ryzen 5 439 است. این دو تراشه جدید با طراحی بدون NPU عرضه می‌شوند. آخرین APUهای سری Gorgon شرکت AMD برای بازار میان‌رده ایده‌آل هستند شرکت AMD دو پردازنده کاملاً جدید را تحت سبد محصولات رایزن ۴۰۰ با نام رمز «Gorgon» منتشر کرده است که هیچ‌کدام دارای NPU نیستند. و به همین دلیل است که هیچ‌گونه برندینگ «Ryzen AI» روی آن‌ها به چشم نمی‌خورد. ابتدا با رایزن ۷ ۴۴۹ شروع می‌کنیم؛ این تراشه دارای ۸ هسته در پیکربندی ۴ هسته Zen 5 و ۴ هسته Zen 5c، شانزده رشته، ۱۶ مگابایت حافظه کش L3 و ۸ مگابایت حافظه کش L2 است. این تراشه با فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۵.۰ گیگاهرتز کار می‌کند و دارای گرافیک مجتمع Radeon 860M با ۸ واحد محاسباتی و فرکانس ۲۸۰۰ مگاهرتز است. پردازنده Ryzen AI 7 450 فرکانس‌های بالاتری را با فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز، بوست ۵.۱ گیگاهرتز و فرکانس گرافیک مجتمع تا ۳۱۰۰ مگاهرتز ارائه می‌دهد. دومین تراشه یعنی رایزن ۵ ۴۳۹ حتی جذاب‌تر است. این پردازنده همان پیکربندی هسته Ryzen AI 5 440 را با ۶ هسته در آرایش ۳ هسته Zen 5 و ۳ هسته Zen 5c به همراه ۱۲ رشته دارد، اما برخلاف مدل ۴۴۰ که دارای ۱۶ مگابایت حافظه کش است، تنها حامل ۸ مگابایت حافظه کش L3 است. حافظه کش L2 روی ۶ مگابایت باقی می‌ماند. این تراشه دارای گرافیک مجتمع Radeon 840M با ۴ واحد محاسباتی و سرعت کلاک ۲۸۰۰ مگاهرتز است که ۱۰۰ مگاهرتز کندتر از Ryzen AI 5 440 محسوب می‌شود. فرکانس‌های هسته نیز کمی پایین‌تر هستند؛ به طوری که فرکانس پایه ۲.۰ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۶ گیگاهرتز را ارائه می‌دهند. READ اینتل معمار ارشد پردازشگرهای گرافیکی رادئون AMD را جذب کرداکنون، از آنجا که هیچ‌کدام از این تراشه‌ها دارای NPU داخلی نیستند، مجموع شاخص TOPS باید برای رایزن ۵ ۴۳۹ حدود ۸ تا ۹ و برای رایزن ۷ ۴۴۹ حدود ۱۵ تا ۱۶ باشد. انتظار داریم که این تراشه‌ها را در طیف وسیعی از لپ‌تاپ‌های میان‌رده ببینیم که باید قیمت رقابتی‌تری نسبت به سری پردازنده‌های Ryzen AI 400 داشته باشند. بااین‌حال، قیمت کلی این لپ‌تاپ‌ها ممکن است به دلیل کمبودهای مداوم قطعات که بخش مصرف‌کننده را ویران کرده است، همچنان بالا باقی بماند.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

AMD پشتیبانی لینوکس از پردازشگرهای گرافیکی RDNA 5 را آماده می‌کند

AMD نخستین گام‌ها برای پشتیبانی از گرافیک‌های RDNA 5 در لینوکس را برداشت؛ پچ‌های جدید DCN6 پایه توسعه نسل آینده را فراهم می‌کنند. The post AMD پشتیبانی لینوکس از پردازشگرهای گرافیکی RDNA 5 را آماده می‌کند appeared first on دیجیاتو.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

یک یوتوبر دمای پردازنده رایزن 7 9800X3D را با خنک‌کننده دودکشی ۱۹ درجه پایین آورد

یک یوتوبر دمای پردازنده رایزن 7 9800X3D را با خنک‌کننده دودکشی ۱۹ درجه پایین آورد طراحی 3D V-Cache در پردازنده رایزن 7 9800X3D عملکرد بی‌نظیری در بازی‌ها ارائه می‌دهد، اما به‌عنوان یک پتوی حرارتی عمل می‌کند که توضیح می‌دهد چرا این پردازنده با وجود نصب خنک‌کننده مناسب، داغ‌تر از بیشتر مدل‌ها کار می‌کند. بااین‌حال، یک یوتوبر با توسعه یک دودکش که با پرینتر سه‌بعدی آن را چاپ کرده و ارتفاعش چند سانتی‌متر است، یک قدم فراتر رفته تا دما را به میزان چشمگیر ۱۹ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد. تنها نکته منفی این است که قرار دادن این خنک‌کننده در کیس کامپیوتر کاربرهای عادی غیرممکن است. اثر «دودکش» به کاهش دما منجر می‌شود قطعات چاپ سه‌بعدی روی واترکولر پردازنده Ryzen 7 9800X3D نصب شدند تا مایع خنک‌کننده را به گردش درآورند؛ در همین حال، از یک رادیاتور ۲۴۰ میلی‌متریِ بدون فن برای دفع هوای گرم استفاده شد. در این پروژه، یوتوبر معروف حوزه سخت‌افزار موسوم به der8auer به جای استفاده از فن، محفظه‌هایی را طراحی کرد تا آن‌ها را روی یکدیگر قرار دهد. اتصال یک دودکش تک‌بخشیِ چاپ سه‌بعدی با ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر نیز نتایج مثبتی به همراه داشت و توانست در شرایطی که پردازنده Ryzen 7 9800X3D حدود ۱۰۰ وات توان مصرف می‌کرد، دمای آن را تا حدودی کاهش دهد. با رسیدن ارتفاع این دودکش به ۱۱۰ سانتی‌متر (که تقریباً تا نزدیک سقف اتاق این یوتوبر می‌رسید)، دما به قدری افت کرد که der8auer به سختی می‌توانست اعداد ثبت‌شده را باور کند. این یوتوبر برای اثبات عملکرد سیستم خنک‌کننده ابداعی خود، از یک دستگاه مه‌ساز استفاده کرد تا به وضوح نشان دهد هوا چگونه به داخل محفظه کشیده می‌شود و «اثر دودکش» ایجاد می‌کند. READ گوگل یک مدل «زبان هوش مصنوعی» با یک تریلیون پارامتر را ایجاد کرددر حداکثر ارتفاع ممکن، دمای پردازنده Ryzen 7 9800X3D حدود ۱۹ درجه سانتی‌گراد افت کرد (از ۹۰ درجه به ۷۱ درجه سانتی‌گراد). این موضوع der8auer را به شدت تحت‌تأثیر قرار داد، چرا که در ویدیو اعتراف می‌کند اصلاً انتظار چنین نتایج فوق‌العاده‌ای را نداشته است. تنها نقطه ضعف برای کاربران عادی که می‌خواهند این روش را امتحان کنند، نیاز به فضای عمودی بسیار زیاد است. علاوه‌براین، علاقه‌مندان مجبورند تمام قطعات سیستم را روی یک تست‌بنچ (Test Bench) اسمبل کنند؛ زیرا عملاً هیچ راهی برای جای دادن این محفظه‌های مرتفع درون یک کیس استاندارد وجود ندارد.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

کارت گرافیک AMD Radeon RX 9050 در بنچمارک‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد ضعیف‌تر از RTX 5050 ظاهر شد

کارت گرافیک AMD Radeon RX 9050 در بنچمارک‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد ضعیف‌تر از RTX 5050 ظاهر شد پردازنده گرافیکی جدید RDNA 4 کندتر از حد انتظار ظاهر شد و حتی توان رقابت با کارت گرافیک رده‌پایه انویدیا یعنی RTX 5050 را ندارد. جدیدترین پردازنده گرافیکی RDNA 4 شرکت AMD توسط رسانه ژاپنی Hermita مورد آزمایش قرار گرفته است و نتایج به‌راحتی به نفع انویدیا GeForce RTX 5050 ثبت شده است. ای‌ام‌دی اخیراً ارزان‌ترین و کندترین پردازنده گرافیکی RDNA 4 خود به نام Radeon RX 9050 را در دو نسخه عرضه کرده است و این رسانه نسخه ۸ گیگابایتی را آزمایش کرد تا مقایسه منصفانه بماند، زیرا RTX 5050 نیز دارای ۸ گیگابایت VRAM است. درحالی‌که انتظار می‌رفت نسخه ۴ گیگابایتی RX 9050 هیچ حرفی برای گفتن در برابر RTX 5050 نداشته باشد، شکاف عملکردی بین نسخه ۸ گیگابایتی RX 9050 و نسخه ۸ گیگابایتی RTX 5050 نیز بسیار زیاد است. این موضوع هم از بنچمارک‌های گیمینگ و هم از بنچمارک‌های ترکیبی به وضوح مشخص است، به‌ویژه در بخش بازی‌ها، زیرا RX 9050 عملاً نتوانست با RTX 5050 رقابت کند؛ کارتی که اغلب به‌خاطر ارائه ارزش خرید پایین مورد انتقاد قرار می‌گیرد. در بیشتر بازی‌ها، RX 9050 عملکردی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین‌تر از RTX 5050 ارائه داد. این شامل بازی Final Fantasy XIV: Golden Legacy می‌شود که در آن پردازنده گرافیکی ۲۳ تا ۲۷ درصد کندتر عمل کرد، همچنین Apex Legends با تقریباً ۲۶ تا ۳۰ درصد فریم بر ثانیه کمتر و Rainbow Six Siege X که در آن کارت گرافیک AMD بیست درصد کندتر باقی ماند. شکاف عملکردی زمانی که بازی‌ها روی تنظیمات گرافیکی متوسط (Medium) اجرا می‌شدند در بیشترین حد خود بود، اما روی تنظیمات اولترا (Ultra)، کارت RX 9050 کمی فاصله را کمتر کرد. READ هرآنچه باید درباره هسته‌های تنسور بدانید این نشریه چند بازی دیگر مانند Cyberpunk 2027 و Doom: The Dark Ages را نیز آزمایش کرد، اما ما آن‌ها را در نظر نخواهیم گرفت زیرا شامل مقایسه FSR 4.1 FG با DLSS 4.X همراه با MFG می‌شود که به وضوح RTX 5050 را بسیار جلوتر می‌اندازد. در بنچمارک‌های ترکیبی مانند 3DMark: Speed Way ،Port Royal ،Steel Nomad و Fire Strike، می‌توانیم تفاوت چشمگیری را بین این دو پردازنده گرافیکی مشاهده کنیم. بااین‌حال، در بنچمارک Time Spy، کارت RX 9050 بسیار به پردازنده گرافیکی انویدیا نزدیک‌تر بود. به‌طور کلی، به نظر می‌رسد RX 9050 بدترین کارت در سبد محصولات سری RX 9000 باشد؛ نه فقط به این دلیل که کند است، بلکه به این دلیل که روی کاغذ ۲۷۹ دلار قیمت دارد. کارت RTX 5050 درحال‌حاضر با قیمت حدود ۳۰۰ دلار در دسترس است که آن هم قیمت چندان مناسبی نیست، اما با توجه به اینکه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد سریع‌تر است، فعلاً برنده قطعی میدان محسوب می‌شود.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

پژوهشگر OpenAI سیستم‌های هوش مصنوعی Cerebras را شگفت‌انگیز توصیف کرد

شرکت OpenAI سیستم‌های شرکت Cerebras، شریک Helios ای‌ام‌دی، را در پردازش وظایف استنتاج «شگفت‌انگیز» توصیف کرد. The post پژوهشگر OpenAI سیستم‌های هوش مصنوعی Cerebras را شگفت‌انگیز توصیف کرد appeared first on دیجیاتو.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

معماری Zen 7 به‌عنوان آخرین نسل پردازنده‌های رایزن روی پلتفرم AM5 عرضه می‌شود

معماری Zen 7 به‌عنوان آخرین نسل پردازنده‌های رایزن روی پلتفرم AM5 عرضه می‌شود معماری Zen 7 شرکت AMD ممکن است به عنوان قدرت‌بخش آخرین خانواده رایزن روی پلتفرم AM5 عمل کند، درحالی‌که Zen 8 احتمالاً نخستین معماری روی پلتفرم‌های AM6 خواهد بود. پلتفرم AM5 که برای اولین‌بار در سال ۲۰۲۲ معرفی شد، تاکنون سه نسل از رایزن را به خود دیده است. سری رایزن ۷۰۰۰ با نام رمز «Raphael» اولین مورد بود، پس از آن رایزن 8000G با نام رمز «Hawk Point» آمد و جدیدترین آن‌ها سری رایزن ۹۰۰۰ با نام رمز «Granite Ridge» است. در مرحله بعد، AMD خانواده «Olympic Ridge» مبتنی بر Zen 6 خود را معرفی خواهد کرد که قرار است ارتقاهای خوبی را در تعداد هسته‌ها، سرعت کلاک، حافظه کش و سایر بهبودهای معماری روی یک فناوری پردازشی بهبودیافته به ارمغان بیاورد. ای‌ام‌دی در جریان رویداد Advancing AI 2026، دو معماری نسل بعدی Zen یعنی Zen 7 و Zen 8 را تشریح کرد و ما خواستیم نحوه تطابق آن‌ها را با نقشه راه دسکتاپ بررسی کنیم. تعهد AMD به پلتفرم AM5 و پیش‌نمایش نقشه راه Zen برای آخرین خانواده دسکتاپ رایزن AMD اول از همه، به نقشه راه آینده پلتفرم AM5 تا حوالی سال ۲۰۲۹ متعهد شده است. هنگامی که این پلتفرم برای اولین‌بار معرفی شد، AMD به برنامه پشتیبانی تا حوالی سال ۲۰۲۵ متعهد شد، سپس آن را به حوالی سال 2027 گسترش داد و سپس در سال جاری، آن را به حوالی 2029 رساند. پس حداقل یک معماری Zen دیگر یا یک خانواده رایزن دیگر را برای این پلتفرم فراهم می‌کند. واضح‌ترین خانواده رایزنی که پس از Zen 6 برای AM5 منطقی به نظر می‌رسد، Zen 7 است. Zen 7 برای عرضه در سال ۲۰۲۸ هدف‌گذاری شده است، اما مانند Zen 6 ،Zen 7 نیز احتمالاً ابتدا روی سرورها عرضه می‌شود و به دنبال آن انتشار نسخه دسکتاپ انجام می‌گیرد. پردازنده‌های EPYC مبتنی بر Zen 6 امسال عرضه می‌شوند، درحالی‌که رایزن Zen 6 اوایل سال آینده میلادی به بازار می‌آیند. بنابراین اگر AMD از یک روند زمانی ۲ ساله مشابه برای دسکتاپ‌ها پیروی کند، می‌توانیم انتظار عرضه پردازنده‌های رایزن مبتنی بر Zen 7 را در حدود سال ۲۰۲۹ داشته باشیم. برای Zen 7، شرکت AMD قصد دارد یک فناوری پردازشی نسل بعدی (احتمالاً A16 یا A14 شرکت TSMC یا ترکیبی از هر دو) و پشتیبانی از ACE (افزونه‌های محاسباتی هوش مصنوعی) را اتخاذ کند و همچنین آماده پشتیبانی از حافظه نسل بعدی LPDDR و MRDIMM خواهد بود. READ مک استودیو با تراشه M3 اولترا احتمالاً اواسط سال 2024 رونمایی می‌شودمعماری Zen 7 قابلیت‌های EPYC و Ryzen را روی پلتفرم‌های موجود گسترش می‌دهد خانواده نسل هفتم EPYC با نام رمز «Florence» همچنان پیرامون پلتفرم‌های SP7 و SP8 ساخته شده است که از استانداردهای DDR5 پشتیبانی می‌کنند، بنابراین انتقال به حافظه نسل بعدی DDR6 بعید به نظر می‌رسد. AMD احتمالاً به فناوری‌های سریع‌تر MRDIMM (با سرعت 17,600 MT/s) و LPDDR5X (با سرعت 12 GT/s به بالا) به عنوان نسل بعدی اشاره می‌کند. اگر AMD بخواهد به کنترلر حافظه DDR5 پایبند بماند، حضور Zen 7 روی AM5 تأیید می‌شود و بعید است که آن‌ها از همزمان از کنترلرهای حافظه داخلی DDR5 و DDR6 استفاده کنند، زیرا AMD قبلاً اعلام کرده است که تنها زمانی به سوکت‌های جدیدتر منتقل خواهد شد که جهش قابل توجهی در فناوری‌های حافظه یا I/O مانند DDR6 یا PCIe 6 وجود داشته باشد. استاندارد PCI Gen6 قبلاً با پردازنده‌های نسل ششم EPYC روی پلتفرم‌های SP7 و SP8 از راه رسیده است و شاید AMD اولین شرکتی باشد که قابلیت‌های PCIe 6 را پیش از پشتیبانی بومی در پلتفرم‌های آینده، روی پلتفرم‌های AM5 ارائه دهد. اما مصرف‌کنندگان هیچ مزیت عمده‌ای مشاهده نمی‌کنند زیرا SSDهای کلاینت نسل 6 هنوز چند سال با ما فاصله دارند و مزایای عملکردی به اندازه جهش از نسل 4 به نسل 5 ناچیز خواهد بود. همچنین، اگرچه پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی ممکن است از استانداردهای نسل 6 پشتیبانی کنند، باز هم PCIe 5.0 پهنای باند فراوانی ارائه می‌دهد. با تمام این تفاسیر، پلتفرم AM5 برای مصرف‌کنندگان، از سطح مبتدی گرفته تا حرفه‌ای‌ها، یک پلتفرم فوق‌العاده بوده است. اینکه Zen 7 آخرین خانواده Zen باشد، پایان فوق‌العاده‌ای برای یک پلتفرم خواهد بود، زیرا AMD با پلتفرم AM6 وارد عصر بعدی محاسبات دسکتاپ می‌شود. معماری Zen 8 پس از سال 2030 به پلتفرم‌های جدیدتر منتقل می‌شود بنابراین تعهد به برنامه پشتیبانی تا حوالی سال 2029 کاملاً منطقی است و Zen 7 به عنوان آخرین معماری برای تأمین قدرت پردازنده‌های دسکتاپ رایزن روی پلتفرم AM5 عمل خواهد کرد. با Zen 8، شرکت AMD قطعاً به سمت پلتفرم AM6 با پشتیبانی بومی از DDR6 و PCIe 6.0 حرکت خواهد کرد. خانواده نسل هشتم EPYC با نام رمز «Ravenna» نیز احتمالاً به سوکت‌ها و پلتفرم‌های سرور جدیدتر تغییر وضعیت خواهد داد، درحالی‌که در بخش دسکتاپ، AMD یک سوکت کاملاً جدید معرفی خواهد کرد تا سفر دسکتاپ بعدی خود را با جدیدترین و بهترین معماری‌های پردازنده Zen ادامه دهد. READ AMD پردازنده‌های گیمینگ جدید رایزن 9 X3D را 22 اسفند عرضه می‌کنداین رویکرد پشتیبانی چندساله نشان‌دهنده یک استراتژی هوشمندانه‌تر و کاربرپسندتر است که به کل اکوسیستم سود می‌رساند و ثابت می‌کند که یک پلتفرم مستحکم و با دوام طولانی غالباً بهتر از ارتقاهای مکرر سوکت یا پلتفرم است.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD در بازار چین با افزایش چشمگیر روبه‌رو شد

قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD در بازار چین با افزایش چشمگیر روبه‌رو شد قیمت کارت‌های گرافیک در چین به دلیل تغییر شرایط بازار حافظه‌های GDDR6 و GDDR7 افزایش چشمگیری داشته و کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD را تحت تأثیر قرار داده است. سازندگان کارت‌های گرافیک مانند انویدیا، AMD و اینتل مدتی است که تلاش می‌کنند تا افزایش قیمت حافظه را جذب کنند، اما این موضوع به دلیل کمبودهای مداوم از کنترل خارج شده است. این امر هزینه‌های DRAM برای محصولات GDDR6 و GDDR7 را تا ۱۰ برابر افزایش داده و در نتیجه به افزایش قابل‌توجه قیمت کارت‌های گرافیک منجر شده است. این افزایش تنها محدود به قیمت حافظه نیست؛ سایر قطعات به‌کاررفته در ساخت کارت گرافیک نیز جهش قیمتی داشته‌اند. درحالی‌که قیمت‌های دقیق DRAM در هاله‌ای از ابهام قرار دارد (زیرا حالا هر روز تغییر می‌کنند)، آنچه می‌دانیم این است که این افزایش به قدری زیاد است که سازندگان کارت گرافیک به همراه خرده‌فروشان، قیمت‌های جدیدی را برای محصولات خود اعلام کرده‌اند که بسیار بالاتر از حد انتظارات است. اما وضعیت چقدر وخیم است؟ مدل RTX 5090D 32 GB افزایشی ۲۲.۵ درصدی نسبت به قیمت قبلی خود داشته و بیش از دو برابر قیمت پیشنهادی سازنده (MSRP) معامله می‌شود. مدل RTX 5090D V2 24 GB با ۱۲.۸ درصد افزایش، اکنون با حداقل قیمت ۳۵۰۰ دلار به بالا به فروش می‌رسد. مدل‌های RTX 5080 از مرز ۱۵۰۰ دلار عبور کرده‌اند، درحالی‌که وضعیت سری 5070 حتی بدتر است؛ نسخه Ti این سری با ۲۱.۸ درصد و نسخه معمولی با ۱۶.۲ درصد افزایش قیمت به فروش می‌رسند. در بخش محصولات میان‌رده، سری RTX 5060 در تمامی مدل‌ها ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته و حتی RTX 5050 نیز جهش چشمگیر ۱۳.۲ درصدی را تجربه کرده است. این وضعیت برای کارت‌های گرافیک AMD Radeon نیز صادق است که اکنون با قیمت‌هایی بین ۱۴.۳ تا ۲۸.۸ درصد بالاتر به فروش می‌رسند، درحالی‌که کارت‌های گرافیک اینتل Arc از محدوده ۲۰۰ دلار به نزدیک ۳۰۰ دلار آمریکا رسیده‌‌اند. قیمت‌های رسمی توزیع‌کنندگان Colorful شرکت Colorful، پیشروترین تأمین‌کننده کارت گرافیک در سرزمین اصلی چین، قیمت‌ها را بالا برده و قیمت‌های رسمی توزیع‌کنندگان آن نشان‌دهنده افزایشی ۴۰ تا ۵۰ درصدی در سری RTX 50 است. READ ابداع دانشمندان چینی: لایه خورشیدی که ۹۹ درصد باکتری‌های آب آلوده را نابود می‌کندقیمت‌های رسمی توزیع‌کنندگان ام‌اس‌آی قیمت‌های MSI نیز در مقایسه با هفته گذشته بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است. مدل ۲۴ گیگابایتی RTX 5090D V2 با قیمتی حدود ۴۰۰۰ دلار آمریکا به فروش می‌رسد، درحالی‌که مدل‌های RTX 5080 بین ۱۴۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار آمریکا معامله می‌شوند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که سازندگان کارت‌های گرافیک با قفل کردن موجودی خود، کمبودی مصنوعی ایجاد کرده‌اند. وضعیت قیمت‌گذاری حتی از بحران استخراج رمزارز نیز وخیم‌تر است. در طول دوران رونق ماینینگ، یک ماه طول کشید تا قیمت‌ها در بازار خرده‌فروشی تحت تأثیر قرار بگیرند؛ اما این بار قیمت‌ها یک‌شبه تغییر می‌کنند. تنها یک ماه پیش، قیمت‌های RTX 5060 Ti به ۲۴۹۹ یوان (حدود ۳۷۰ دلار) کاهش یافته بود و کمبود DRAM نیز به شدت زمان حال بود؛ بااین‌وجود، همان کارت‌ها اکنون با قیمتی بالاتر از ۳۵۰۰ یوان (بیش از ۵۱۵ دلار) قیمت‌گذاری می‌شوند. عجیب‌تر اینکه بسیاری از مغازه‌های کوچک با دیدن اینکه تأمین‌کنندگان بالادستی انبارهای خود را بسته و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند، بلافاصله از آن‌ها پیروی کرده و قیمت‌ها را تا دو برابر افزایش دادند و حتی کارت‌های گرافیک را از قفسه‌های خود جمع‌آوری کردند. درحال‌حاضر، قیمت‌های DRAM برای ماژول‌های GDDR6 و GDDR7 به طور متوسط بین ۱۹ تا ۲۰ دلار افزایش یافته است. این بدان معناست که یک کارت گرافیک ۸ گیگابایتی افزایشی در حدود ۷۵ دلار آمریکا را تجربه خواهد کرد و از آنجایی که چین دارای مالیات بر ارزش افزوده ۱۳ درصدی است، وقتی همه این موارد را محاسبه می‌کنید، اختلاف قیمت به ۱۰۰ دلار آمریکا جهش می‌یابد. به بسیاری از خرده‌فروشان و مشتریان گفته می‌شود که پیش از افزایش قیمت‌های بعدی، موجودی مورد نیاز خود را تهیه کنند. READ ال جی نکسوس بعدی خود را بر مبنای زبان طراحی G4 نمی سازدتاکنون انویدیا افزایش قیمت محصولات خود را برای شرکت‌های ایسوس، ام‌اس‌آی، کالرفول، Inno3D و سایر سازندگان چینی ارسال کرده است. مقادیر افزایش قیمت به شرح زیر است: افزایش برای نسخه ۸ گیگابایتی: ۶۰۰ یوان (حدود ۹۰ دلار آمریکا) افزایش برای نسخه ۱۲ گیگابایتی: ۹۰۰ یوان (حدود ۱۳۰۰ دلار آمریکا) افزایش برای نسخه ۱۶ گیگابایتی: ۱۲۰‌۰ یوان (حدود ۱۷۵ دلار آمریکا) برخی کاربران نیز اشاره کرده‌اند که ایسوس افزایش قیمت‌ها را فراتر از سایر سازندگان شدت بخشیده است. رایانه دسکتاپ RTX 5090 این شرکت که در فروشگاه رسمی با قیمت ۵۵,۵۰۰ یوان به فروش می‌رسید، تنها یک روز بعد، با قیمت ۵۹,۰۰۰ یوان لیست شده است. با بررسی مدل‌های خاص، مدل RTX 5060 Ti 16 GB که یک ماه پیش با قیمت ۳۲۲۹ یوان (۴۸۷ دلار) به فروش می‌رسید، اکنون با قیمت ۴۹۹۹ یوان (۷۳۸ دلار) فروخته می‌شود. بیشتر مدل‌های RTX 5070 Ti با قیمتی بیش از ۹۰۰۰ یوان که رقمی بیش از ۱۳۰۰ دلار است، معامله می‌شوند. کارت‌هایی مانند ROG Astral با قیمت ۱۹۹۹۹ یوان (بیش از ۳۰۰۰ دلار) به فروش می‌رسند، درحالی‌که نسخه ضعیف‌شده ۲۴ گیگابایتی 5090 D V2 با قیمت ۲۷۹۹۹ یوان (بیش از ۴۰۰۰ دلار برای نسخه ۲۴ گیگابایتی) عرضه می‌شود. چند هفته پیش در رویداد Bilibili World، کارت‌های مرجع RTX 5080 Founders Edition با قیمت رسمی ۸۲۹۹ یوان که قیمت پیشنهادی برای بازار چین است، فروخته می‌شدند. اکنون این کارت‌ها روی قیمت ۹۹۹۹ یوان یا بالاتر قرار دارند که بیش از ۱۵۰۰ دلار آمریکا است. حتی کارت‌های قدیمی‌تر نیز از افزایش قیمت DRAM در امان نیستند. مدل RTX 5030 به حداقل ۲۱۹۹ یوان و میانگین قیمت حدود ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ یوان جهش کرده است که بالای ۳۵۰ دلار آمریکا محسوب می‌شود. مدل NVIDIA GT 1030 که با قیمت زیر ۵۰ دلار فروخته می‌شد، اکنون با قیمت ۶۲۹ یوان که نزدیک به ۱۰۰ دلار است، دیده می‌شود. READ این جک تعمیر زیر خودرو را آسان تر می کند [تماشا کنید]همچنین بسیاری از خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان با ادامه صعود قیمت‌ها، در حال انبار کردن کارت‌های گرافیک هستند. آن‌ها می‌دانند که افزایش‌های بیشتری در بخش DRAM انتظار می‌ رود، و چرا کارت‌های خود را اکنون بفروشند درحالی‌که می‌توانند آن‌ها را در ماه‌های آینده با قیمت‌های بسیار بالاتری به فروش برسانند. تحلیلگران از قبل نسبت به افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌های DRAM در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۶ و به دنبال آن افزایش ۴۰ درصدی در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۶ هشدار داده‌اند. این افزایش قیمت‌ها تنها به محصولات جدید DRAM محدود نمی‌شود، بلکه استانداردهای حافظه قدیمی‌تر نیز به همان اندازه تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. این امر به کاهش شدید عرضه رایانه شخصی منجر شده است و می‌توان انتظار داشت که این بخش، از جمله بازار کارت گرافیک، در آینده بازار را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد.

مدیر 3 ماه قبل
2 دقیقه زمان مطالعه

پردازنده‌های EPYC Venice پیش‌نمایشی از قدرت پردازنده‌های رایزن آینده ارائه می‌دهند

پردازنده‌های EPYC Venice پیش‌نمایشی از قدرت پردازنده‌های رایزن آینده ارائه می‌دهند شرکت AMD اولین پردازنده‌های Zen 6 خود یعنی EPYC Venice را عرضه کرده است و ما از آن‌ها برای تحلیل انتظارات خود از خط تولید رایزن «Olympic Ridge» استفاده می‌کنیم. تعجب‌آور است که چگونه AMD استراتژی خود را در طول سال‌ها تکامل داده است. هنگامی که اولین معماری Zen راه‌اندازی شد، ابتدا برای کامپیوترهای شخصی دسکتاپ منتشر شد. خانواده نسل اول EPYC با نام رمز Naples، تا چند ماه بعد از آن عرضه نشد. این روند تابه‌امروز برای تمام عرضه‌های Zen صادق بوده است: رایزن ابتدا عرضه می‌شود و پس از آن EPYC می‌آید، اما با Zen 6 این رویه تغییر کرده است. خانواده EPYC Venice مبتنی‌بر Zen 6 عرضه شده است و خانواده رایزن چند ماه بعد در اوایل سال ۲۰۲۷ عرضه خواهد شد. می‌توانید فکر کنید که هوش مصنوعی عامل اصلی این تصمیم توسط AMD بوده است. ما دیده‌ایم که تقاضا برای پردازش چقدر زیاد است و همچنین دیده‌ایم که بخش کامپیوترهای شخصی به‌دلیل افزایش قیمت قطعات و کمبودهای شدید در تمام بخش‌ها، درحال‌حاضر در بهترین شرایط خود قرار ندارد. بنابراین تصمیم AMD تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد، اما با وجود تمام این موارد، پردازنده‌های دسکتاپ رایزن همچنان یک بازار حیاتی برای این سازنده تراشه باقی می‌مانند و طرفداران زیادی منتظرند تا ببینند AMD چه چیزی با خط تولید نسل بعدی برای آن‌ها در چنته دارد. ما برخی از جنبه‌های پردازنده‌های نسل بعدی رایزن را به تفصیل بررسی کرده‌ایم، اما خط تولید EPYC با معماری Zen 6 سرنخ‌های بیشتری را در مورد اینکه رایزن در ادامه به کجا خواهد رفت، به ما می‌دهد. معماری Zen 6 هسته‌های بیشتری را به همراه دارد اولین جزئیاتی که اکنون می‌توانیم تأیید کنیم این است که معماری Zen 6 شرکت AMD دارای هسته‌ها و رشته‌های بیشتری خواهد بود. از زمان Zen 1 و Zen 2، خانواده رایزن در حداکثر ۸ هسته و ۱۶ رشته باقی مانده بود. هر یک از این معماری‌های Zen دارای یک CCD (دای هسته محاسباتی) منفرد بودند که شامل دو CCX (مجموعه هسته محاسباتی) بود. دو نسل اول دارای ۱۶ مگابایت کش L2 اختصاصی برای هر CCX بودند، بنابراین درحالی‌که این CCXها روی یک CCD قرار داشتند، دارای «LLC مشترک» واقعی نبودند. این وضعیت با نسل‌های Zen 4 ،Zen 3 و Zen 5 تغییر کرد؛ نسلی که به طراحی مدرن CCD منتقل شد که کامل‌تر بود و تا ۱۶ هسته با ۳۲ رشته را در خود جای می‌داد. هر یک از این موارد دارای ۸ هسته به ازای هر CCD بودند و از آنجایی که CCX خود به CCD تبدیل شد، به این معنی بود که کل کش ۳۲ مگابایتی اکنون می‌تواند در سراسر تراشه‌ها به اشتراک گذاشته شود. بنابراین شما از ۸ هسته به ۱۶ هسته و از ۱۶ مگابایت کش به ۳۲ مگابایت کش رسیدید (رایزن‌های پیش از Zen 3 دارای ۱ CCD با دو CCX شانزده مگابایتی بودند، درحالی‌که Zen 3 و بالاتر دارای دو CCD با ۳۲ مگابایت به ازای هر دای هستند). اما ما سه نسل از Zen را بدون هیچ‌گونه افزایش چشمگیر در تعداد هسته یا کش پشت سر گذاشته‌ایم. گزینه‌های 3D V-Cache کش بیشتری را به ارمغان آوردند، اما پیکربندی هسته راکد مانده بود. اکنون با Zen 6، شاهد یک تغییر بزرگ خواهیم بود. بار دیگر، AMD همان ساختار دو CCD و یک IOD را برای پردازنده‌های رایزن مبتنی‌بر Zen 6 حفظ خواهد کرد. READ اطلاعات جدیدی درباره کارت گرافیک AMD رادئون 9060 XT فاش شد اول از همه، AMD تأیید کرده است که Zen 6 دارای دو نسخه خواهد بود: Zen 6 با ۱۲ هسته به ازای هر دای و Zen 6C با ۱۶ هسته به ازای هر دای. نسخه Zen 6C انحصاری بخش سازمانی و HPC خواهد بود، بنابراین این امر ۱۲ هسته به ازای هر دای را به ما می‌دهد. و پردازنده پایه EPYC 9016 که یک تراشه ۸ هسته‌ای است، تأیید می‌کند که Zen 6 دارای ۴۸ مگابایت کش به ازای هر CCD است. بنابراین علاوه‌بر افزایش ۵۰ درصدی در تعداد هسته‌ها، Zen 6 همچنین ۵۰ درصد افزایش کش را دریافت می‌کند. دو CCD مجهز به Zen 6 به این معنی است که پرچمدار پردازنده‌های دسکتاپ رایزن «Olympic Ridge» تا ۲۴ هسته، ۴۸ رشته و ۹۶ مگابایت کش L3 را ارائه خواهد داد، درحالی‌که نسخه تک CCD تا ۱۲ هسته، ۲۴ رشته و ۴۸ مگابایت کش L3 را ارائه می‌کند. EPYC 9006Base / BoostEPYC 9005Base / BoostBase UpliftBoost UpliftEPYC 90163.05 / 4.80EPYC 90153.60 / 4.100.847x1.170xEPYC 91162.85 / 4.50EPYC 91152.60 / 4.101.096x1.097xEPYC 9176F3.90 / 5.00EPYC 9175F4.20 / 4.550.928x1.098xEPYC 9276F3.80 / 5.00EPYC 9275F4.10 / 4.500.926x1.111xEPYC 93363.15 / 3.70EPYC 93353.00 / 4.401.050x0.840xEPYC 93563.60 / 4.50EPYC 93553.55 / 4.401.014x1.022xEPYC 9376F3.80 / 5.00EPYC 9375F3.80 / 4.401.000x1.136xEPYC 96462.80 / 3.70EPYC 94553.15 / 4.400.888x0.840xEPYC 9476F3.65 / 5.00EPYC 9475F3.65 / 4.801.000x1.041xEPYC 95363.25 / 4.00EPYC 95352.40 / 4.301.354x0.930xEPYC 9576F3.55 / 5.00EPYC 9575F3.30 / 5.001.060x1.000xEPYC 97462.90 / 4.00EPYC 97452.40 / 3.451.208x1.159xAverages1.031x1.037x بنابراین اگر Zen 6 را با Zen 5 مقایسه کنیم، به موارد زیر دست خواهیم یافت: ۵۰ درصد هسته‌های بیشتر ۵۰ درصد رشته‌های بیشتر ۵۰ درصد کش بیشتر براساس جزئیات قبلی، پیش‌بینی می‌شود که پردازنده‌های رایزن «Olympic Ridge» در چندین مدل با تعداد هسته‌ها و کش‌های مختلف مقیاس‌پذیر باشند: Zen 6 (تک CCD) - ۶ هسته Zen 6 (تک CCD) - ۸ هسته Zen 6 (تک CCD) - ۱۰ هسته Zen 6 (تک CCD) - ۱۲ هسته Zen 6 (دوال CCD) - ۱۶ هسته (۸+۸) Zen 6 (دوال CCD) - ۲۰ هسته (۱۰+۱۰) Zen 6 (دوال CCD) - ۲۴ هسته (۱۲+۱۲) افزایش فرکانس هسته‌ها اکنون در مورد سرعت‌های کلاک، انتظار می‌رود پردازنده‌های Zen 6 شرکت AMD سقف فرکانس را بیشتر افزایش دهند و این موضوع را هم‌اکنون می‌توان در بسیاری از پردازنده‌های نسل ششم EPYC مشاهده کرد. پردازنده‌های استاندارد Zen 6 تا ۵.۰۰ گیگاهرتز فرکانس دارند و مدل‌های آینده مجهز به V-Cache دارای کلاک ۵.۱۵ گیگاهرتز خواهند بود. اکنون مقایسه با پردازنده‌های EPYC ساده نیست، زیرا تراشه‌های سرور دارای پروفایل‌های توان سخت‌گیرانه‌تری هستند و با در نظر گرفتن پایداری و دوام طراحی شده‌اند. پردازنده‌های دسکتاپ فرکانس‌های بسیار بالاتری دارند زیرا در زمینه فرکانس، توان (TDP/PPT)، پلتفرم و خود تراشه که آن بودجه توانی را با دای‌های عظیم I/O به اشتراک می‌گذارد، انعطاف‌پذیرتر هستند. بنابراین ما بهبودهای نسلی Zen 6 مدل «EPYC» را با Zen 5 مدل «EPYC» مقایسه می‌کنیم. بیشترین فرکانس پایه برای Zen 6 EPYC روی ۳.۹۰ گیگاهرتز ارزیابی شده است، درحالی‌که بیشترین فرکانس پایه برای Zen 5 EPYC روی ۳.۸۰ گیگاهرتز قرار دارد. فرکانس‌های بوست برای Zen 5 تا ۵.۰ گیگاهرتز می‌روند و همین موضوع برای Zen 6 نیز صادق است، اما این وضعیت اوایل سال آینده با آمدن تراشه‌های بهینه‌تر با کلاک ۵.۱۵ گیگاهرتزی تغییر خواهد کرد. READ AMD از تراشه‌های Ryzen AI Max برای کامپیوترهای هوش مصنوعی پرده برداشتبه‌طور متوسط، با مقایسه مدل‌هایی با تعداد هسته یکسان، می‌توانیم شاهد افزایش ۳.۱ درصدی در کلاک پایه و ۳.۷ درصدی در کلاک بوست باشیم. حتی با یک مدل ۵.۱۵ گیگاهرتزی Zen 6، پروفایل بوست تنها ۳ درصد افزایش یافته است که با بقیه تراشه‌ها همخوانی دارد. اگر میانگین‌ها را روی سریع‌ترین تراشه در پشته رایزن ۹۰۰۰ اعمال کنیم، از ۵.۷ گیگاهرتز به کمی کمتر از ۶.۰ گیگاهرتز می‌رسیم. اما بیایید کار دیگری انجام دهیم و حداکثر افزایش بوستی را که هر پیکربندی هسته تا ۲۴ هسته ارائه می‌دهد، اعمال کنیم. مدل ۸ هسته‌ای افزایشی ۱۷ درصدی را تجربه می‌کند که اگر روی یک پردازنده موجود AMD رایزن 7 9850X3D اعمال شود، سرعت کلاک را فراتر از ۶.۵ گیگاهرتز (از ۵.۶ گیگاهرتز) هل می‌دهد. مدل ۱۶ هسته‌ای از ۵.۶/۵.۷ گیگاهرتز به ۶.۱/۶.۲ گیگاهرتز می‌رسد (با اعمال ضریب بوست ۱.۰۹۷ برابری EPYC 9116) و برای مدل‌های ۲۴ هسته‌ای، حداکثر افزایش بوست ۱.۱۱ برابری باید فرکانس‌های بوست را تا ۶.۲ الی ۶.۳ گیگاهرتز افزایش دهد. نکته کوتاه - پردازنده AMD EPYC Venice (مبتنی‌بر کلاسیک Zen 6) روی گره N2P ساخته شده است، درحالی‌که EPYC Turin (مبتنی‌بر کلاسیک Zen 5) روی گره N4X ساخته شده است. برای رایزن، نسخه Olympic Ridge (کلاسیک Zen 6) از همان گره پردازشی N2P بهره خواهد برد، درحالی‌که پردازنده‌های موجود Granite Ridge (کلاسیک Zen 5) دارای گره N4P هستند. گره N4X عملکردی ۴ درصدی نسبت به N4P ارائه می‌دهد. بنابراین خود گره پردازشی می‌تواند یک بوست اضافی در فرکانس ایجاد کند. این درصورتی است که AMD تنها به‌دنبال سرعت کلاک باشد. اگر توان به جنبه‌های دیگر تراشه اختصاص یابد، می‌توانیم شاهد یک پایه استاندارد در حدود ۶ تا ۶.۲ گیگاهرتز باشیم که باید رایزن Zen 6 را در همان دسته تراشه‌های Raptor Lake Refresh اینتل قرار دهد که درحال‌حاضر بالاترین سرعت‌های کلاک را در دسکتاپ‌ها ارائه می‌دهند. اینتل سرعت کلاک خود را با Arrow Lake کاهش داد، بنابراین ما امیدواریم ارقام مناسبی را در خطوط تولید نسل بعدی ببینیم. 5th Gen SKUTDP6th Gen SKUDefault CPU PowerDifference9745400W9746400W0%9645320W9646300W−6.3%9575F400W9576F400W0%9535300W9536300W0%9475F400W9476F330W−17.5%9455300W9456265W−11.7%9375F320W9376F285W−10.9%9355280W9356250W−10.7%9335210W9336195W−7.1%9275F320W9276F230W−28.1%9255200W9256190W−5%9175F320W9176F200W−37.5%9015125W9016130W+4%Average Power اکنون در مورد مصرف انرژی، بار دیگر این واقعیت که EPYC به‌طور کلی بسیار بزرگ‌تر است و دارای دو دای I/O غول‌پیکر است به این معنی است که ویژگی‌های توانی آن همیشه بالاتر از یک تراشه استاندارد دسکتاپ خواهد بود، اما تفاوت‌هایی نیز از نظر مدیریت توان وجود دارد. سرورها و پردازنده‌های مربوط به آن‌ها به شدت به قابلیت‌های سریع و غنی I/O متکی هستند، به همین دلیل است که دای‌های I/O بزرگ هستند، درست مانند تراشه‌های EPYC. بنابراین I/O بیشتر، چیپلت‌های بیشتر، توان مصرفی بیشتر. در دسکتاپ‌ها، این توان در تعداد کمتری از چیپلت‌ها مدیریت می‌شود، به این معنی که محدوده توانی بیشتری در دسترس CCDها قرار دارد. در نتیجه، تراشه‌ها می‌توانند فرکانس‌های بالاتری تولید کنند یا آن توان را با بهره‌وری اضافی معامله کنند. تعادل باید برقرار باشد، اما تراشه‌های دسکتاپ و علاقه‌مندان اغلب تمام توان موجود را استخراج می‌کنند. READ انتشار امواج وای فای در یک آپارتمان چگونه است و چگونه می توان نقاط کور را در خانه پیدا کرد؟گذر به گره ۲ نانومتری TSMC همچنین بهبودهای خوبی را به همراه دارد. از Zen 5 روی گره ۳ نانومتری TSMC تا Zen 6 روی ۲ نانومتری، اعداد توان مصرفی کاهش چشمگیری را برای هر مدل تحت تعداد هسته یکسان نشان می‌دهند. در تمامی مدل‌ها، شاهد کاهش متوسط ۱۰ درصدی در مصرف انرژی هستیم. تنها یک مدل، یعنی مدل ۸ هسته‌ای، افزایش ۴ درصدی در توان را تجربه می‌کند. این نشان می‌دهد که Zen 6 به طور کلی در مصرف توان پایین‌تر اما در تمام بردارهای عملکردی بالاتر است. بنابراین در حالی که این به معنای کاهش اعداد توان مصرفی در پردازنده‌های رایزن «Olympic Ridge» شرکت AMD نیست، اما به این معناست که Zen 6 فضای توانی اضافی را برای هدایت به سمت هسته‌ها فراهم می‌کند که می‌تواند به فرکانس‌ها یا عملکرد بیشتری منجر شود. تا ۹۶ مگابایت حافظه پنهان LLC بدون 3D V-Cache و نسخه بزرگ‌تر آن اکنون در مورد حافظه پنهان (Cache)، اشاره کردیم که چگونه این مقدار ۵۰ درصد بهبود یافته و به ۴۸ مگابایت به ازای هر CCD رسیده است. این مقدار روی یک مدل دو CCD به ۹۶ مگابایت می‌رسد که دقیقاً همان مقدار کش سری پردازنده‌های ۸ هسته‌ای 3D V-Cache است...

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

رونمایی از نقشه راه AMD با معماری‌های Zen 7 و Zen 8

رونمایی از نقشه راه AMD با معماری‌های Zen 7 و Zen 8 شرکت AMD به‌طور رسمی از معماری‌های پردازنده نسل بعدی خود یعنی Zen 7 و Zen 8 رونمایی کرد که قرار است در تراشه‌های سرور EPYC Florence و EPYC Ravenna مورد استفاده قرار بگیرند. شرکت AMD به‌تازگی اولین تراشه‌های EPYC خود را براساس معماری هسته Zen 6 معرفی کرده است و در رویداد Advancing AI 2026، نگاهی اجمالی از آینده به ما ارائه می‌دهد که شامل دو معماری کاملاً جدید پردازنده یعنی Zen 7 و Zen 8 می‌شود. همان‌طور که در پیش‌نمایش رویداد پیش‌بینی کرده بودیم، لیزا سو، مدیرعامل ای‌ام‌دی، با معرفی این محصولات به پایانی شکوهمند برای رویدادی دست یافت که طیف وسیعی از پیشرفت‌های هوش مصنوعی، از پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی گرفته تا رک‌ها و پشته‌های نرم‌افزاری را پوشش می‌داد. بزرگ‌ترین غافلگیری این رویداد، اعلام معماری‌های پردازنده نسل بعدی با نام‌های رمز Zen 7 و Zen 8 بود. معماری Zen 7؛ میزبان اولین پردازنده‌های EPYC با پشتیبانی از ACE به گفته AMD، معماری پردازنده Zen 7 برای بازه زمانی سال ۲۰۲۸ هدف‌گذاری شده و توسط خانواده نسل هفتم EPYC با نام رمز «Florence» اتخاذ خواهد شد. درست مانند نسخه‌های قبلی Zen، معماری Zen 7 در مدل‌های کلاسیک و بهینه‌شده برای محاسبات (Zen 7C) عرضه خواهد شد. نکته قابل‌توجه درباره Zen 7 این است که این تراشه‌ها روی یک گره پردازشی نسل بعدی ساخته خواهند شد، بنابراین می‌توانیم انتظار فناوری‌هایی در رده زیر ۲ نانومتر، مانند گره‌های A16 یا A14 شرکت TSMC را داشته باشیم. این پردازنده‌ها همچنین اولین خانواده EPYC خواهند بود که از استانداردهای حافظه نسل بعدی یعنی MRDIMM و سری LPDDR پشتیبانی می‌کنند. این تراشه‌ها روی پلتفرم‌های موجود SP7 و SP8 پشتیبانی خواهند شد؛ مدل‌های SP7 تعداد هسته و عملکرد پیشتازی را ارائه می‌دهند، درحالی‌که تراشه‌های SP8 روی بهینه‌سازی عملکرد به ازای هر سیستم و هزینه تمرکز دارند. علاوه‌براین، پردازنده‌های EPYC Florence به‌عنوان پردازنده میزبان برای راه‌حل رک هوش مصنوعی نسل بعدی AMD با نام رمز «Ferrara» عمل خواهند کرد. شرکت AMD همچنین درحال توسعه یک «سندباکس» عامل‌محور (Agentic Sandbox) براساس سیستم‌های هوش مصنوعی Ferrara به نام «Fidenza» است که استقرار مقیاس‌پذیر هوش مصنوعی را در قالب یک راهکار بهینه‌شده از نظر مصرف انرژی و عملکرد ارائه می‌دهد. READ AMD از تراشه‌های هوش مصنوعی سری رایزن پرو 8040 لپ‌تاپ و 8000 دسکتاپ رونمایی کردبااین‌حال، رک Ferrara جایگزین مدل Helios نخواهد شد، چرا که AMD قرار است در سال ۲۰۲۷ یک نسخه به‌روزرسانی‌شده از راه‌حل رک‌اسکیل Helios 500 را با بهره‌گیری از پردازنده‌های EPYC Verano، پردازنده‌های گرافیکی Instinct MI500 و تراشه‌های Pensando با نام‌های Como و Monza عرضه کند. مهم‌تر از آن، ای‌ام‌دی پردازنده‌های EPYC مبتنی‌بر Zen 7 را به‌عنوان نخستین خانواده EPYC معرفی می‌کند که از فناوری ACE مخفف «AI Compute Extensions» پشتیبانی می‌کنند. این افزونه‌ها بخشی از اتحاد x86 EAG (مشارکت مشترک اینتل و ای‌ام‌دی برای تقویت اکوسیستم x86) هستند و وظیفه آن‌ها ارائه قابلیت‌های استانداردسازی شده شتاب‌دهی ماتریسی در سرتاسر اکوسیستم x86 است. خانواده MI500 با حافظه HBM4e و طراحی‌های نوری؛ ورود سری MI600 به رک Ferrara در سال ۲۰۲۸ شرکت AMD همچنین به‌روزرسانی‌هایی را درباره نقشه راه پردازنده‌های گرافیکی Instinct خود ارائه داد. سری MI500 آماده است تا در سال ۲۰۲۷ عرضه شود و معماری CDNA 6، نسل بعدی حافظه HBM4e، دامنه مقیاس‌پذیری پیشتاز گرافیکی و طراحی‌های سازگار با مس و اپتیک را به ارمغان بیاورد. این تراشه‌ها به رقابت با پردازنده‌های گرافیکی Rubin Ultra انویدیا که در رک‌های Kyber به کار خواهند رفت، خواهند پرداخت. این شرکت همچنین روی معماری CDNA-Next برای سری MI600 کار می‌کند که عرضه آن برای سال ۲۰۲۸ هدف‌گذاری شده و باید با تراشه‌های Feynman انویدیا رقابت کند. سری MI600 در راهکارهای رک‌اسکیل هوش مصنوعی Helios 600 به همراه پردازنده‌های EPYC Ferrara و تراشه‌های Pensando (Palma / Levanzo) یکپارچه خواهد شد. توسعه زودهنگام نسل بعدی؛ معماری Zen 8 هم‌اکنون در حال ساخت است نسخه پس از Zen 7 با نام Zen 8 شناخته می‌شود و برای تأمین قدرت نسل هشتم خانواده پردازنده‌های EPYC AMD با نام رمز «Ravenna» مورد استفاده قرار خواهد گرفت. معماری Zen 8 و اولین تراشه‌های مبتنی‌بر آن هم‌اکنون درحال توسعه هستند که نشان می‌دهد ای‌ام‌دی نه تنها نقشه‌های راه خود را برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده هوش مصنوعی تسریع کرده، بلکه درحال ساخت یک نقشه راه گسترده با تراشه‌هایی مجهز به فناوری‌های نسل بعد، عملکرد بهبودیافته، بهره‌وری بالا و ویژگی‌های پیشرفته است که آن را به‌عنوان یک رهبر در صنعت تراشه‌سازی تثبیت می‌کند. READ پلی استیشن 5 به احتمال قوی در سال 2020 عرضه می شود

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

AMD قیمت Helios را ۴۰ درصد گران‌تر از نسل دوم Rubin انویدیا تعیین می‌کند

AMD قیمت Helios را ۴۰ درصد گران‌تر از نسل دوم Rubin انویدیا تعیین می‌کند به نظر می‌رسد شرکت AMD دیگر از اینکه به عنوان یک بازنده همیشگی در بازار شناخته شود راضی نیست و گزارش‌ها حاکی از آن است که تصمیم گرفته با قیمت‌گذاری سیستم جدید «Helios» با قیمتی بسیار بالاتر نسبت به پلتفرم Rubin انویدیا، بیانیه‌ای شجاعانه صادر کند. علاوه‌براین، گزارش شده است که AMD موفق شده مایکروسافت را به عنوان اولین مشتری تأییدشده این محصول جذب کند که این امر کارایی و ارزش پیشنهادی Helios را حتی در سطح قیمت بالای آن به نمایش می‌گذارد. سیستم Helios اولین راه‌حل جامع در سطح رک از سوی شرکت AMD برای بارهای کاری هوش مصنوعی است که شامل اجزای زیر می‌شود: برای آگاهی کسانی که ممکن است مطلع نباشند، پردازشگرهای گرافیکی سری MI400 شرکت AMD از معماری جدید CDNA 5 بهره می‌برند و دارای ظرفیت و پهنای باند حافظه HBM4 افزایش‌یافته هستند. این پردازنده‌ها از فرمت‌های هوش مصنوعی توسعه‌یافته با توان عملیاتی بالاتر پشتیبانی می‌کنند. پردازشگر گرافیکی AMD Instinct MI455X که رک Helios را تغذیه می‌کند، توان پردازشی ۴۰ پتافلاپس در محاسبات FP4 و ۲۰ پتافلاپس در محاسبات FP8 ارائه می‌دهد. برای مقایسه، پردازشگر گرافیکی NVIDIA Rubin توان ۵۰ پتافلاپس در FP4 و تنها ۱۷.۵ پتافلاپس در محاسبات FP8 فراهم می‌کند. همچنین، پردازشگر گرافیکی MI455X از ۴۳۲ گیگابایت حافظه HBM4 با پهنای باند ۱۹.۶ ترابایت‌برثانیه استفاده می‌کند، درحالی‌که مدل Rubin انویدیا دارای ۲۸۸ گیگابایت حافظه HBM4 با پهنای باند ۲۲ ترابایت‌برثانیه است. در مرحله بعد، پردازنده مرکزی نسل ششم AMD EPYC با نام رمز «Venice»، بر اساس معماری هسته جدید Zen 6 و با استفاده از گره ۲ نانومتری TSMC ساخته شده است. این پردازنده‌ها تا ۲۵۶ هسته و ۵۱۲ رشته را با ۸ دای محاسباتی عظیم و ۲ دای ورودی/خروجی بزرگ‌تر ارائه می‌دهند. READ وزیر ارتباطات: تکمیل شبکه ملی اطلاعات در گرو همکاری اپراتورهاستکارت شبکه هوش مصنوعی AMD Pensando Vulcano 800 یک سوئیچ شبکه با عملکرد بالا و سرعت ۸۰۰ گیگابیت‌برثانیه است که توان عملیاتی شبکه اترنت ۸۰۰ گیگابیت‌برثانیه دارد. این کارت درحال‌حاضر تنها NIC است که تا ۲.۴ ترابایت‌برثانیه پهنای باند مقیاس‌پذیر به ازای هر پردازشگر گرافیکی با پشتیبانی کامل از برنامه‌نویسی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارائه می‌دهد. در نهایت، DPU یا واحد پردازش داده Pensando سرورهای هوش مصنوعی را به شبکه‌های سازمانی متصل می‌کند و با بهبود فرآیندهای Offload شبکه، کارایی سرور هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد؛ به طوری که هر DPU مدل Salina دارای ۱۶ هسته Arm N1 است که برای مدیریت شبکه، امنیت و ذخیره‌سازی در ارتباطات فرانت‌اند سرور به کلاینت استفاده می‌شوند. به گفته شرکت Futurum Group، شرکت AMD احتمالاً قیمت رک Helios را بین ۵ تا ۵.۵ میلیون دلار تعیین خواهد کرد که این رقم نمایانگر افزایش قیمت حدوداً ۴۰ درصدی نسبت به قیمت پیش‌بینی‌شده ۳.۵ تا ۴ میلیون دلاری برای نسل دوم رک Rubin انویدیا است. با این وجود، به خوانندگان توصیه می‌کنیم که این برآوردها را با احتیاط در نظر بگیرند؛ زیرا تخمین‌های هزینه مواد اولیه (BOM) همیشه دقیق نیستند و پویایی‌های قیمت‌گذاری رقابتی را نادیده می‌گیرند. در نهایت، مایکروسافت موافقت خود را برای استقرار رک Helios در سرویس‌های هوش مصنوعی Azure اعلام کرده است. علاوه‌براین، AMD درحال جذب شرکت‌های OpenAI، متا، اوراکل، HPE ،TCS، سلستیکا (Celestica)، نوتانیکس (Nutanix) و وزارت انرژی ایالات متحده (US DOE) به عنوان مشتریان خود است.

مدیر 3 ماه قبل
1 دقیقه زمان مطالعه

تهاجم به قلمرو انویدیا؛ AMD اولین سیستم رک هوش مصنوعی خود را با نام Helios معرفی کرد

تهاجم به قلمرو انویدیا؛ AMD اولین سیستم رک هوش مصنوعی خود را با نام Helios معرفی کرد شرکت AMD پس از یک دهه تلاش برای بازگشت به روزهای اوج، خود را برای عرضه نخستین سیستم در مقیاس رک برای هوش مصنوعی به نام هلیوس (Helios) آماده می‌کند. این سیستم برای فهرستی از مشتریان بزرگ که اکنون نام مایکروسافت نیز در میان آنها دیده می‌شود، ارسال خواهد شد. Helios اولین رقیب جدی برای سیستم‌های بسیار محبوب Grace Blackwell و ورا روبین انویدیا محسوب می‌شود و هدف آن ایجاد رقابتی واقعی در بازار تراشه‌ها پس از سال‌ها انحصار انویدیا است. سیستم جدید Helios وظیفه پردازش استنتاج مدل‌های پیشرو را برای مایکروسافت و مشتریان هوش مصنوعی آن برعهده خواهد داشت. همچنین، مایکروسافت دو نمونه پردازشی جدید مبتنی بر آخرین پردازنده‌های مرکزی AMD با نام Venice را برای هوش مصنوعی ایجنت‌محور، پایپ‌لاین‌های داده و طراحی نیمه‌هادی‌ها اضافه خواهد کرد. سیستم رک هوش مصنوعی AMD Helios نام هلیوس از خدای یونان باستان گرفته شده است و چهار فناوری داخلی AMD یعنی پردازشگرهای گرافیکی (GPU)، پردازنده‌های مرکزی (CPU)، شبکه و نرم‌افزار را ترکیب می‌کند. «فورست نورود»، مدیر بخش دیتاسنتر AMD، اعلام کرد که این شرکت بر ارائه بهترین هزینه مالکیت کلی و کمترین هزینه به ازای هر توکن تمرکز دارد. «لیزا سو»، مدیرعامل AMD، نیز به این موضوع اشاره کرده که هلیوس در زمینه‌های استنتاج، پهنای باند حافظه و قابلیت‌های آن، مزایای چشمگیری نسبت به سیستم‌های انویدیا دارد. هریک از ۱۸ سینی پردازشی Helios شامل چهار پردازشگر گرافیکی Instinct است که توسط پردازنده مرکزی EPYC پشتیبانی می‌شود. همچنین فناوری شبکه این سیستم از طریق شرکت Pensando که در سال ۲۰۲۲ توسط AMD خریداری شد، تأمین می‌شود. READ موبایل های Mate 9 و Mate S2 هوآوی مجهز به دوربین دوگانه لایکا خواهند بود مایکروسافت اعلام کرده که از سیستم هلیوس در مراکز داده خود استفاده خواهد کرد تا به شرکت‌هایی مانند متا، OpenAI و اوراکل در رقابت برای دستیابی به بالاترین توان پردازشی بپیوندد. AMD از اواخر سال جاری میلادی ارسال این سیستم‌ها را به مشتریان خود آغاز خواهد کرد. هرچند جزئیات مالی این قراردادها فاش نشده، اما «ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت، در بیانیه‌ای اعلام کرده که این شرکت درحال گسترش سبد زیرساختی Azure با هلیوس است تا عملکرد، مقیاس‌پذیری و حق انتخاب مورد نیاز مشتریان را برای ساخت و اجرای نسل بعدی برنامه‌های هوش مصنوعی فراهم کند. مؤسسه Futurum Group پیش‌بینی کرده که قیمت هر سیستم Helios احتمالاً بین ۵ تا ۵.۵ میلیون دلار خواهد بود که از سیستم نسل دوم Vera Rubin انویدیا با قیمت ۳.۵ تا ۴ میلیون دلار، گران‌تر است. Helios با وزن نزدیک به ۳۱۷۵ کیلوگرم، عریض‌تر و سنگین‌تر از سیستم ورا روبین است. در‌حال‌حاضر انویدیا بیش از ۹۵ درصد از بازار پردازشگرهای گرافیکی دیتاسنترها را در اختیار دارد و سهم AMD تنها حدود ۴.۵ درصد است، اما تحلیلگران معتقدند هلیوس می‌تواند سهم ای‌ام‌دی را به ۲۰ تا ۲۵ درصد برساند که معادل صدها میلیارد دلار درآمد خواهد بود.

مدیر 4 ماه قبل
کالا هایی که دیده ایید !
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0
empty-cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جهت مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید.
کامپیوتر همه کاره 18.5 اینچ مدل PC185I52B

حسین نیکوکار

کامپیوتر همه کاره 18.5 اینچ مدل PC185I52B
9 روز پیش خریداری شدهتایید شده